Producenci
Jak naturalnie pobudzić produkcję endorfin?

Endrofiny, czym są?

Endorfiny to hormony peptydowe występujące u ludzi i zwierząt wytwarzane przez centralny układ nerwowy i przesadkę mózgową. Endorfiny są wytwarzane, aby łagodzić ból. Gdy coś nas boli następuje produkcja endorfin, które łagodzą uczucie bólu. Endorfiny odpowiadają także za uczucie zadowolenia i dobre samopoczucie. Ich niski poziom powoduje działanie odwrotne: ból fizyczny i emocjonalny, uzależnienia oraz zwiększona częstość ryzykownych zachowań.

Jest wiele neuroprzekaźników wpływających na proces uwalniania endorfin. W większości wytwarzane są one z substancji odżywczych, które przyjmujemy z diety: aminokwasów, witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów. To wskazuje na istotność zbilansowanej diety w zachowaniu skupienia, energii i pozytywnego nastroju.

Odpowiednia ilość endorfin w organizmie to niezawodny sprzymierzeńca w walce np. z uzależnieniem. Wyrzuty endorfin mogą być pomocne w wyjściu z nałogów, szczególnie takich których możemy nie być nawet świadomi (jak objadanie się czy uzależnienie od mediów społecznościowych, innymi słowy „nadkonsumpcja”). Kiedy spada poziom endorfin częściej szukamy niezdrowych form pocieszenia się, do których zaliczają się oczywiście też używki.

Sprawdź: Naturalne świece sojowe zapachowe

Endorfiny a stres?

Endorfiny mają liczny wpływ na łagodzenie stresu, depresji czy lęków. Pomagają zasnąć, ale też walczyć ze zmęczeniem. Endorfiny pomagają regulować rytm okołodobowy. Poza tym endorfiny działają pozytywnie na funkcje poznawcze, napędzają też kreatywność i mobilizację.

No dobrze, już wiemy, że endorfiny to samo dobro i należy dbać o ich prawidłowy poziom. Pytanie brzmi jak?

Jak dbać o prawidłowy poziom endorfin?

Regularne ćwiczenie – wiele badań pokazuje, że ruch to doskonały sprzymierzeńca dobrego samopoczucia. Uprawiając sporty dbamy nie tylko o prawidłową formę fizyczną, ale też i o poczucie szczęścia i spełnienia.

Zbilansowana dieta – to podstawa higienicznego stylu życia. Spożywanie przetworzonej żywności zakłóca prawidłową chemię mózgu i wraz z upływem czasu wyczerpuje energię. Spożywaj odpowiednią ilość białka zawartą min. w pestkach dyni, spirulinie czy indyku. Jedz rośliny, pamiętaj szczególnie o fasoli, orzechach, ziarnach, kaszy gryczanej. Wprowadź do diety zdrowe tłuszcze: olej kokosowy, oliwę z oliwek, orzechy, awokado, tłuszcze zawarte w dzikim łososiu.

Aromaterapia a endorfiny

Aromaterapia – dobroczynny wpływ olejków eterycznych. Aromaterapia, a także zwykłe wąchanie zapachów, które dobrze nam się kojarzą, powiązane jest z endorfinami. Takie olejki eteryczne jak: lawenda natychmiast przynoszą nam uczucie ukojenia. Wdychanie aromatu olejku eterycznego pozwoliło zmniejszyć objawy depresji i bezsenności w grupie badanych studentów. Naturalny olejek eteryczny z lawendy zawarty jest min. w świecy sojowej „Take me to the cottage in Provence”. Dodatkowo świeca wykonana jest z całkowicie ekologicznych i roślinnych składników. 100% wosk sojowy i knot z naturalnego drewna powodują, że świeca podczas spalania nie emituje szkodliwych substancji takich jak benzen czy toluen.

 

 

Sprawdź nasze propozycje: zestaw prezentowy na urodziny w rytmie eko!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl